UKRAINE RECOVERY PROGRAMM 

funded by EC/EIB

Поширені фінансові питання

1. Якими нормативно-правовими документами керуватися при підготовці пакету платіжних документів (в частині оплати за кошти ЄІБ)?

- Постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти»

- Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1764 «Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва»

- Умовами Договору підряду, технічного нагляду, послуг інженера-консультанта

- Постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2021 р. № 1324 Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України; або Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України»

- Відповідною Угодою про передачу коштів позики

- Постановою Правління національного Банку України від 15.12.2004 № 639 Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах

- Постановою Правління національного Банку України від 29.07.2022 № 163 Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг

- Рекомендаціями, що надсилаються Кінцевим бенефіціарам Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України офіційними листами в рамках Програми з відновлення України та Надзвичайної кредитної програми для відновлення України.
2. Які найчастіші причини відмови у погодженні платіжних документів та повернення пакету на доопрацювання?

- Помилки в номері IBAN в платіжній інструкції - Помилки в сумі прописом в платіжній інструкції

- Помилки в призначенні платежу в платіжній інструкції Приклад: вказуються слова «з ПДВ» замість «без ПДВ», помилки в номері Угоди про передачу коштів позики, невірні посилання на договори та акти, тощо.

- Пакет платіжних документів був наданий на погодження Мінінфраструктури пізніше, ніж за 15 календарних днів до закінчення строку прийняття платіжної інструкції до виконання банком, визначеного пунктом 17 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163. Такий пакет може бути повернутий на доопрацювання без розгляду.

- Гарантія виконання договору оформлена з порушенням законодавства, умов договору та / або термін дії гарантії виконання договору спливає раніше ніж строк (в тому числі подовжений) виконання робіт за договором підряду.
- Гарантія повернення попередньої оплати оформлена з порушенням законодавства, умов договору та / або строк дії гарантії повернення попередньої оплати становить менше, ніж 4 місяці з орієнтовної дати переказу попередньої оплати підряднику, з урахуванням часу, необхідного на розгляд та погодження платежу.

- Міжбанківський курс євро в Україні на дату погодження пакету платіжних документів менший, ніж вказаний у Заяві про продаж іноземної валюти. Рекомендується при оформленні Заяви про продаж іноземної валюти уточняти у Мінінфраструктури поточний міжбанківський курс валют та розрахунковий курс, що вказується в Заяві.

- Інвойс оформлений з порушенням вимог договору, допущені помилки у номерах рахунків IBAN, помилки в призначенні платежу, посиланні на акти виконаних робіт, номері договору підряду, відсутні дати або підписи уповноважених осіб тощо.

- Помилки в сумах в формах КБ-2в, КБ-3, відсутність реквізитів у шапці зазначених форм, відсутність всіх необхідних підписів (печаток за наявності), помилки або відсутність дат. - Відсутність підпису інженера ТН на формі КБ-2в з відповідною печаткою з № сертифіката (печатка ФОП не підходить).

- Відсутній розрахунок у довільній формі у додаток до акту виконаних робіт з технічного нагляду, або суми вартості ТН розраховані з помилками – невірний % від вартості будівельних робіт; невірні суми, прийняті за базу для розрахунку.

- В актах виконаних робіт по ТН – відсутність на акті підпису сертифікованого інженера, який безпосередньо виконував роботи з технічного нагляду поруч із підписом керівника організації (вимоги договору).

- Сума оплат за договором підряду разом із платежем, поданим на погодження, становитиме більше, ніж 95% поточної вартості договору підряду - якщо не оформлено Сертифікат / Декларацію про готовність Об’єкта до експлуатації.

- Сума оплат за субпроєктом за поточний рік, разом із платежем поданим на погодження, перевищуватиме суму, розподілену на субпроєкт на поточний рік Наказом Мінінфраструктури.

- У плані фінансування договору на поточний рік передбачено суму більшу, ніж розподілено на даний рік Наказом Мінінфраструктури. Рекомендується уважно відстежувати всі зміни до розподілу та останні Накази Мінінфраструктури..
3. Які найчастіші неточності допускаються при формуванні пакету платіжних документів, які призводять до вимоги доукомплектування пакету та, відповідно, затримки його погодження?

- Відсутня інформація про місцевий бюджет на поточний рік, або відсутні відповідні суми субвенції та співфінансування на податки, тощо на поточний рік.

- Зміни до місцевого бюджету подаються в форматі «збільшити / зменшити на…» без повного ланцюга попередніх змін та без основного базового бюджету, що призводить до неможливості оцінити остаточну поточну суму коштів субвенції та співфінансування затверджені в місцевому бюджеті на поточний рік.

- Неякісні скан-копії документів, найчастіше - зрізані краї з інформацією і цифрами. Приймаються до розгляду лише якісні точні копії оригінальних документів.
- Підписи-факсиміле на копіях первинних облікових документів, листах-підтвердженнях та на інших супровідних документах не допускаються.

- Неповний пакет додаткових угод до договору підряду. - Відсутній електронний підпис на платіжних інструкціях, або наданий файл з ЕЦП не зчитується системою. - Не надано всі листи та підтвердження відповідно до переліку супровідних документів, наданих Мінінфраструктури/ Мінфіном

- Інформація у Довідці про переказ коштів відрізняється від інформації, наданої в пакеті документів

- При погодженні оплати за технічний нагляд – відсутність копій актів виконаних робіт, які є базою для розрахунку вартості послуг ТН (наданими вважаються акти виконаних робіт, передані для оплати раніше або разом із пакетом документів на оплату ТН).

- Виявлені помилки в додаткових угодах до договорів підряду, робіт з технічного нагляду, послуг інженера-консультанта та додатках до них. - На момент подання на погодження платіжних документів не було надано докази повноважень та зразки підписів осіб, які мають право підписувати платіжні документи від імені Кінцевого бенефіціара та Мінінфраструктури відповідно (електронний цифровий підпис у разі електронного документообігу).
4. Які кроки, якщо отримано зауваження до пакету платіжних документів?

- Оперативно та якісно усунути всі зауваження, подати до Мінінфраструктури разом із додатковим супровідним листом оновлений пакет платіжних документів (або його частину).
5. В які терміни очікувати розгляд та погодження повторно наданих / доопрацьованих платіжних документів?

- Терміни розгляду виправлених і доопрацьованих документів встановлено ті ж самі, що і для первинного подання пакету документів – пункти 4.9 та 4.11 Угоди про передачу коштів позики.